Kierowanie pacjenta do opieki - informacje dla rodziny i lekarza

Oddziały ZOL przeznaczone są dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia lub stany, które wymagają całodobowej, profesjonalnej opieki medycznej. Osoba ubiegająca się o przyjęcie do ZOL musi być w pełni zdiagnozowana i mieć zakończony proces leczenia szpitalnego

Stanowczym przeciwskazaniem do objęcia pacjenta opieką są:

Sytuacja, w której pacjent przekracza 40 pkt w skali Barthel

  • Choroba psychiczna w wywiadzie. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której pacjent ma stwierdzoną chorobę psychiczną ale w chwili obecnej to nie ona jest głównym problemem zdrowotnym ponieważ pacjent cierpi z powodu poważniejszych schorzeń somatycznych i to właśnie z ich powodu wymaga całodobowej opieki (np. pacjent od lat cierpiący na schizofrenię, który przeszedł udar mózgu, jest osobą leżącą, całkowicie niesamodzielną itp.). W takim przypadku lekarz psychiatra może po konsultacji wydać pisemne zaświadczenie o braku przeciwskazań do przyjęcia takiej osoby do ZOL o profilu ogólnym. Każda taka sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie przez personel medyczny i kierownika ZOL. 
  • Choroba nowotworowa w wywiadzie.  Podobnie jak w przypadku chorób psychicznych, tutaj także możliwe są pewne wyjątki. Analogicznie do sytuacji opisanej powyżej, choroba nowotworowa nie może być głównym problemem zdrowotnym. Jeżeli nowotwór znajduje się w remisji, choroba nie jest aktywna ani nie postępuje w danym momencie a pacjent wymaga całodobowej opieki w ZOL z powodu innych chorób i dolegliwości, lekarz onkolog może po konsultacji wystawić pisemne zaświadczenie o braku przeciwskazań do przyjęcia takiej osoby do ZOL o profilu ogólnym. Każda taka sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie przez personel medyczny i kierownika ZOL. 
  • Poważne, nieustabilizowane lekowo zaburzenia psychoorganiczne, których objawem jest zachowanie mogące stanowić realne zagrożenie dla innych chorych przebywających w oddziale i dla samego pacjenta (w takiej sytuacji pacjent wymaga w pierwszej kolejności ustabilizowania swojego stanu w drodze leczenia psychiatrycznego) 

Warunkiem kwalifikacji do objęcia pacjenta opieką w ZOL jest wypełnienie kompletu dokumentacji kierującej, którą można pobrać poniżej:

POBIERZ DOKUMENTY KIERUJĄCE

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, do kompletu dokumentów kierujących do ZOL należy:

  • Skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, które wypełnia lekarz POZ. Jeżeli w danej chwili pacjent przebywa w szpitalu, skierowanie wystawia jego lekarz prowadzący lub inny lekarz w oddziale szpitalnym. Pacjent/rodzina pacjenta może w takiej sytuacji poprosić i pomoc pracownika socjalnego danej jednostki. W przypadku pacjenta wentylowanego mechanicznie, skierowanie musi być wystawione przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii lub pulmonologii. Ponadto do skierowania musi być załączona Karta kwalifikacji pacjenta do wentylacji mechanicznej w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym
  • Wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie oraz ocena pacjenta wg skali opartej na skali Barthel (dokumenty te wypełnia odpowiednio pielęgniarka i lekarz - analogicznie, jak w przypadku skierowania do ZOL robi to lekarz/pielęgniarka POZ lub w oddziale szpitalnym).

Do powyższej dokumentacji medycznej należy dołączyć:

  • Ksero legitymacji rencisty/emeryta lub inny dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia i tym samym prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych
  • decyzję organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury lub renty albo decyzję o wysokości przyznanego zasiłku stałego (ewentualnie inny dokument stwierdzający wysokość dochodów pacjenta)
  • Dane personalne osoby ubiegającej się w przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (druk wypełnia pacjent lub jego opiekun)

 

Jeżeli pacjent nie jest w stanie spożywać posiłków doustnie, wymaga żywienia dojelitowego i nie rokuje w tym zakresie poprawy, powinien mieć założony PEG.   

 

WAŻNE!

Warunkiem przyjęcia pacjenta do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jest wyrażenie przez niego pisemnej zgody na pobyt w placówce. W sytuacji, kiedy stan zdrowia chorego to uniemożliwia, konieczne jest uzyskanie w tym zakresie zgody sądu. Choć przepisy jasno nie określają kto powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na umieszczenie pacjenta w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym bez jego zgody, jedyną uprawnioną do tego stroną wydaje się być jednostka kierująca chorego do ZOL (szpital/przychodnia POZ). Świadczeniodawca kierujący jest w posiadaniu dokumentacji medycznej chorego, ma faktyczną wiedzę o jego aktualnym stanie zdrowia i tym samym ma możliwość potwierdzenia przed sądem słuszności wystawionego przez siebie skierowania do ZOL i konieczności udzielenia choremu właśnie tego rodzaju opieki.

 

Wypełniony komplet dokumentów najlepiej jest złożyć osobiście w sekretariacie wybranego przez siebie oddziału ZOL Serdeczna Troska.

Wentylacją mechaniczną zajmuje się oddział na ul. Rzepakowej 5a i tamtejszy sekretariat.

Dokumenty można także przesłać pocztą. W przypadku przesłania skanów dokumentacji mailem należy liczyć się z tym, że oryginały trzeba będzie dostarczyć najpóźniej w ciągu 14 kolejnych dni pod rygorem skreślenia z listy oczekujących. 

W naszej placówce opiekujemy się dziećmi, które mają zakończony proces diagnozowania oraz leczenia i nie muszą przebywać w szpitalu, jednak z powodu złego stanu zdrowia oraz stopnia niepełnosprawności i niesamodzielności wymagają stałej, profesjonalnej opieki lekarskiej, pielęgniarskiej oraz rehabilitacji.

Wszystkim naszym dzieciom zapewniamy wieloprofilową terapię, w tym różnorodne oddziaływania edukacyjne mające na celu przywrócenie im sprawności w maksymalnym stopniu, jaki jest możliwy. Współpracują z nami w tym zakresie lekarze i pielęgniarki, logopedzi, fizjoterapeuci, terapeuta zajęciowy oraz psycholog. 

Jakie są warunki przyjęcia?

Aby umieścić dziecko w naszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym niezbędne jest skompletowanie i dostarczenie do nas dokumentów. Wypełnia je lekarz oraz pielęgniarka POZ a w sytuacji kiedy w danej chwili dziecko przebywa w szpitalu, lekarz i pielęgniarka w oddziale szpitalnym. Wymagane do kwalifikacji dokumenty, to:

  • skierowanie do ZOL od lekarza stwierdzające, że kierowane dziecko wymaga całodobowej, specjalistycznej opieki pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej oraz nie wymaga hospitalizacji 
  • wypełniona skala Barthel 
  • wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie
  • dane personalne osoby ubiegającej się o przyjęcie (druk wypełnia rodzic dziecka lub opiekun prawny)
  • kopie kart informacyjnych z dotychczasowego leczenia szpitalnego
  • oryginał karty szczepień
  • pisemna zgoda na ewentualne leczenie szpitalne, objęcie dziecka opieką pielęgniarską oraz szczepienia obowiązkowe i nadobowiązkowe
  • aktualne wyniki badań : OB, morfologia, mocz (badanie ogólne), zdjęcie rtg klatki piersiowej
  • pisemna zgoda na umieszczenie dziecka w ZOL podpisana przez rodzica lub opiekuna prawnego 
  • dokument potwierdzający ubezpieczenie
  • odpis aktu urodzenia dziecka z pieczątką na odwrocie, potwierdzający jego adres stałego zameldowania oraz PESEL
  • ksero dowodu osobistego rodzica lub opiekuna prawnego
  • dokument sądowy potwierdzający ustanowienie opiekuna prawnego jeżeli rodzice są pozbawieni praw rodzicielskich lub mają je ograniczone

POBIERZ DOKUMENTY KIERUJĄCE

Wypełniony komplet dokumentów najlepiej jest złożyć osobiście w sekretariacie oddziału ZOL Serdeczna Troska w Krakowie przy ul. Rzepakowej 5a. Można przesłać dokumenty pocztą. W przypadku przesłania skanów dokumentacji mailem należy liczyć się z tym, że oryginały trzeba będzie dostarczyć najpóźniej w ciągu 14 kolejnych dni, pod rygorem skreślenia z listy oczekujących.

Dokładny wykaz chorób w których udzielane są świadczenie z zakresu opieki paliatywnej określone są w Dz.U. poz. 1347 - załącznik do rozp. MZ z dnia 29 października 2013 roku i w przypadku osób dorosłych należą do nich następujące jednostki ICD-10:

 

- Choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV) - kod ICD-10: B20-B24
- Nowotwory - kod ICD-10: C00-D48
- Następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego - kod ICD-10: G09
- Układowe zaniki pierwotne zajmujące OUN – kod ICD-10: G10-G13
- Kardiomiopatia – kod ICD-10: I42-I43
- Niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej – kod ICD-10: J96
- Owrzodzenie odleży nowe – kod ICD-10: L89

 

Warunkiem objęcia pacjenta opieką paliatywną jest:

- Wystawienie przez lekarza skierowania do opieki paliatywnej/hospicjum stacjonarnego,

- informacja o ukończonym leczeniu przyczynowym,

- pisemna zgoda pacjenta (lub prawnego opiekuna) na ten rodzaj opieki,

- dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych,

- dokumentacja medyczna z leczenia szpitalnego (karty informacyjne, wyniki badań diagnostycznych, wyniki konsultacji itp. - kserokopie),

- posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości pacjenta.

Wzory dokumentacji kierującej można pobrać poniżej:

POBIERZ DOKUMENTY KIERUJĄCE

WAŻNE!

Warunkiem przyjęcia pacjenta do hospicjum jest wyrażenie przez niego pisemnej zgody na pobyt w placówce. W sytuacji, kiedy stan zdrowia chorego to uniemożliwia, konieczne jest uzyskanie w tym zakresie zgody sądu. Choć przepisy jasno nie określają kto powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na umieszczenie pacjenta w hospicjum/oddziale paliatywnym bez jego zgody, jedyną uprawnioną do tego stroną wydaje się być jednostka kierująca chorego (szpital/przychodnia POZ). Świadczeniodawca kierujący jest w posiadaniu dokumentacji medycznej chorego, ma faktyczną wiedzę o jego aktualnym stanie zdrowia i tym samym ma możliwość potwierdzenia przed sądem słuszności wystawionego przez siebie skierowania i konieczności udzielenia choremu opieki paliatywnej.

Ostateczną decyzję o przyjęciu pacjenta do opieki paliatywnej podejmuje lekarz na oddziale, po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną oraz samym pacjentem. Jeżeli kwalifikacja przebiegnie pozytywnie, ustalony zostaje termin przyjęcia.

Warunkiem objęcia pacjenta w ramach hospicjum domowego jest:

- Wystawienie przez lekarza skierowania do opieki paliatywnej/hospicjum stacjonarnego,

- pisemna informacja o ukończonym leczeniu przyczynowym,

- zgoda pacjenta (lub prawnego opiekuna) na ten rodzaj opieki, wyrażona na piśmie,

- dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych 

- dokumentacja medyczna z leczenia szpitalnego (karty informacyjne, wyniki badań diagnostycznych, wyniki konsultacji itp. - kserokopie)

- posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pacjenta.

Wzory dokumentacji kierującej można pobrać poniżej:

POBIERZ DOKUMENTY KIERUJĄCE

Ostateczną decyzję o przyjęciu pacjenta do opieki paliatywnej podejmuje lekarz na oddziale, po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną oraz samym pacjentem. Jeżeli kwalifikacja przebiegnie pozytywnie, ustalony zostaje termin przyjęcia.

Aby pacjent wentylowany mechanicznie mógł zostać objęty opieką zespołu długoterminowej opieki domowej, konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii w oddziale szpitalnym. Pacjent musi mieć zakończone i udokumentowane leczenie przyczynowe, musi być w pełni zdiagnozowany i mieć wykonane wszelkie niezbędne badania, które uzasadniają rozpoznanie i potwierdzają, że jedyną możliwą terapią jest wentylacja mechaniczna. Do skierowania należy dołączyć kartę informacyjną z zakończonego leczenia szpitalnego.

 

Pacjenci, którzy są wentylowani mechanicznie w warunkach domowych nie mogą jednocześnie być objęci świadczeniami:

  • Pielęgniarskiej opieki długoterminowej,
  • opieki pielęgniarki środowiskowej,
  • opieki paliatywnej lub hospicyjnej.

 

Wzory dokumentacji kierującej można pobrać poniżej:

POBIERZ DOKUMENTY KIERUJĄCE

Ostateczną decyzję o przyjęciu pacjenta do opieki domowej podejmuje lekarz na oddziale, po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną oraz samym pacjentem. Jeżeli kwalifikacja przebiegnie pozytywnie, ustalony zostaje termin przyjęcia.

Opieka paliatywno-hospicyjna:

  • 2180 - hospicjum domowe
  • 5180 - hospicjum stacjonarne/oddział opieki paliatywnej

Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze dla dorosłych (w tym także wentylacja mechaniczna):

  • 5170 -  Zakład/Oddział Opiekuńczo-Leczniczy 

Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze dla dzieci (w tym także wentylacja mechaniczna):

  • 5171 - Zakład/Oddział Opiekuńczo-Leczniczy dla dzieci i młodzieży

Wentylacja mechaniczna w domu pacjenta:

  • 2140 - Zespół Długoterminowej Opieki Domowej