Wentylacja mechaniczna pacjenta dorosłego

w ramach oddziału stacjonarnego ZOL

Ten rodzaj świadczeń w ZOL przeznaczony jest dla osób cierpiących na przewlekłą niewydolność oddechową, która skutkuje koniecznością stosowania u nich respiratora w trybie ciągłym. Osoba ubiegająca się o przyjęcie do ZOL musi być w pełni zdiagnozowana i mieć zakończony proces leczenia szpitalnego w oddziale intensywnej terapii

Stanowczym przeciwskazaniem do objęcia pacjenta opieką są:

  1. Czynna infekcja.
  2. Nieustabilizowane parametry oddechowe, które skutkują koniecznością szybkiego i częstego kontrolowania gazometrii krwi tętniczej.
  3. Konieczność intensywnej tlenoterapii (powyżej 35%).
  4. Ciężka niewydolność krążenia, w której konieczne jest stosowanie amin presyjnych.
  5. Brak ubezpieczenia/prawa do świadczeń refundowanych ze środków publicznych.
  6. Przekroczenie przez pacjenta 40 pkt w skali Barthel.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, do kompletu dokumentów kierujących do ZOL należy:

  • Skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, które wystawia jego lekarz prowadzący lub inny lekarz w oddziale szpitalnym. Pacjent/rodzina pacjenta może w takiej sytuacji poprosić i pomoc pracownika socjalnego danej jednostki. W przypadku pacjenta wentylowanego mechanicznie, skierowanie musi być wystawione przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii lub pulmonologii. Ponadto do skierowania musi być załączona Karta kwalifikacji pacjenta do wentylacji mechanicznej w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym oraz Karta kwalifikacji/kontynuacji żywienia dojelitowego/pozajelitowego.
  • Wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie oraz ocena pacjenta wg skali opartej na skali Barthel (dokumenty te wypełnia odpowiednio pielęgniarka i lekarz - analogicznie, jak w przypadku skierowania do ZOL robi to lekarz/pielęgniarka w oddziale szpitalnym).

Do powyższej dokumentacji medycznej należy dołączyć:

  • Ksero legitymacji rencisty/emeryta lub inny dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia i tym samym prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych
  • decyzję organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury lub renty albo decyzję o wysokości przyznanego zasiłku stałego (ewentualnie inny dokument stwierdzający wysokość dochodów pacjenta)
  • Dane personalne osoby ubiegającej się w przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (druk wypełnia pacjent lub jego opiekun/członek rodziny)

Jeżeli pacjent nie jest w stanie spożywać posiłków doustnie, wymaga żywienia dojelitowego i nie rokuje w tym zakresie poprawy, powinien mieć założony PEG.   

WAŻNE!

Warunkiem przyjęcia pacjenta do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jest wyrażenie przez niego pisemnej zgody na pobyt w placówce. W sytuacji, kiedy stan zdrowia chorego to uniemożliwia, konieczne jest uzyskanie w tym zakresie zgody sądu. Choć przepisy jasno nie określają kto powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na umieszczenie pacjenta w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym bez jego zgody, jedyną uprawnioną do tego stroną wydaje się być jednostka kierująca chorego do ZOL (szpital/przychodnia POZ). Świadczeniodawca kierujący jest w posiadaniu dokumentacji medycznej chorego, ma faktyczną wiedzę o jego aktualnym stanie zdrowia i tym samym ma możliwość potwierdzenia przed sądem słuszności wystawionego przez siebie skierowania do ZOL i konieczności udzielenia choremu właśnie tego rodzaju opieki.

Wypełniony komplet dokumentów najlepiej jest złożyć osobiście w sekretariacie oddziału ZOL Serdeczna Troska.

Świadczenia w ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie udzielane są w placówce przy ul. Rzepakowej 5a w Krakowie.

Dokumenty można także przesłać pocztą. W przypadku przesłania skanów dokumentacji mailem należy liczyć się z tym, że oryginały trzeba będzie dostarczyć najpóźniej w ciągu 14 kolejnych dni, pod rygorem skreślenia z listy oczekujących. 

Dokładne adresy naszych placówek oraz numery kontaktowe znajdują się TUTAJ.