Oddziały ZOL przeznaczone są dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia lub stany, które wymagają całodobowej, profesjonalnej opieki medycznej. Osoba ubiegająca się o przyjęcie do ZOL musi być w pełni zdiagnozowana i mieć zakończony proces leczenia szpitalnego.
Stanowczym przeciwskazaniem do objęcia pacjenta opieką są:
- Sytuacja, w której pacjent przekracza 40 pkt w skali Barthel.
- Choroba psychiczna w wywiadzie. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której choroba jest ustabilizowana lekowo i to nie ona jest głównym problemem zdrowotnym pacjenta, ponieważ cierpi on z powodu poważniejszych schorzeń somatycznych i to właśnie z ich powodu wymaga całodobowej opieki (np. pacjent od lat cierpiący na schizofrenię, który przeszedł udar mózgu, jest osobą leżącą, całkowicie niesamodzielną). W takim przypadku lekarz psychiatra może po konsultacji wydać pisemne zaświadczenie o braku przeciwskazań do przyjęcia takiej osoby do ZOL o profilu ogólnym. Każda taka sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie przez personel medyczny i kierownika ZOL.
- Choroba nowotworowa w wywiadzie. Podobnie jak w przypadku chorób psychicznych, tutaj także możliwe są pewne wyjątki. Analogicznie do sytuacji opisanej powyżej, choroba nowotworowa nie może być głównym problemem zdrowotnym. Jeżeli nowotwór znajduje się w remisji, choroba nie jest aktywna ani nie postępuje w danym momencie a pacjent wymaga całodobowej opieki w ZOL z powodu innych chorób i dolegliwości, lekarz onkolog może po konsultacji wystawić pisemne zaświadczenie o braku przeciwskazań do przyjęcia takiej osoby do ZOL o profilu ogólnym. Każda taka sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie przez personel medyczny i kierownika ZOL.
- Poważne, nieustabilizowane lekowo zaburzenia psychoorganiczne, których objawem jest zachowanie mogące stanowić realne zagrożenie dla innych chorych przebywających w oddziale i dla samego pacjenta (w takiej sytuacji pacjent wymaga w pierwszej kolejności ustabilizowania swojego stanu w drodze leczenia psychiatrycznego).
- Choroba alkoholowa oraz inne uzależnienia wymagające opieki wykraczającej poza możliwości placówki ZOL o profilu ogólnym (osoby takie powinny zostać skierowane do ZOL o profilu psychiatrycznym).
- Brak ubezpieczenia i tym samym prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
Warunkiem kwalifikacji do objęcia pacjenta opieką w ZOL jest wypełnienie kompletu dokumentacji kierującej. Wzory dokumentacji można pobrać klikając w górną zakładkę w menu po prawej stronie.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, do kompletu dokumentów kierujących do ZOL należy:
- Skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, które wypełnia lekarz POZ. Jeżeli w danej chwili pacjent przebywa w szpitalu, skierowanie wystawia jego lekarz prowadzący lub inny lekarz w oddziale szpitalnym. Pacjent/rodzina pacjenta może w takiej sytuacji poprosić i pomoc pracownika socjalnego danej jednostki.
- Wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie oraz ocena pacjenta wg skali opartej na skali Barthel (dokumenty te wypełnia odpowiednio pielęgniarka i lekarz - analogicznie, jak w przypadku skierowania do ZOL robi to lekarz/pielęgniarka POZ lub w oddziale szpitalnym).
Do powyższej dokumentacji medycznej należy dołączyć:
- Ksero legitymacji rencisty/emeryta lub inny dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia
- decyzję organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury lub renty albo decyzję o wysokości przyznanego zasiłku stałego (ewentualnie inny dokument stwierdzający wysokość dochodów pacjenta)
- Dane personalne osoby ubiegającej się w przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (druk wypełnia pacjent lub jego opiekun)
- W przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie spożywać posiłków samodzielnie i są karmieni przez zgłębnik/sondę lub pozajelitowo, należy wypełnić kartę kwalifikacji/kontynuacji żywienia dojelitowego/pozajelitowego.
Jeżeli pacjent nie jest w stanie spożywać posiłków doustnie, wymaga żywienia dojelitowego i nie rokuje w tym zakresie poprawy, powinien mieć założony PEG.
WAŻNE!
Warunkiem przyjęcia pacjenta do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jest wyrażenie przez niego pisemnej zgody na pobyt w placówce. W sytuacji, kiedy stan zdrowia chorego to uniemożliwia, konieczne jest uzyskanie w tym zakresie zgody sądu. Choć przepisy jasno nie określają kto powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na umieszczenie pacjenta w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym bez jego zgody, jedyną uprawnioną do tego stroną wydaje się być jednostka kierująca chorego do ZOL (szpital/przychodnia POZ). Świadczeniodawca kierujący jest w posiadaniu dokumentacji medycznej chorego, ma faktyczną wiedzę o jego aktualnym stanie zdrowia i tym samym ma możliwość potwierdzenia przed sądem słuszności wystawionego przez siebie skierowania do ZOL i konieczności udzielenia choremu właśnie tego rodzaju opieki.
Wypełniony komplet dokumentów najlepiej jest złożyć osobiście w sekretariacie wybranego przez siebie oddziału ZOL Serdeczna Troska. Świadczenia w ZOL o profilu ogólnym dla dorosłych udzielane są w poniższych lokalizacjach:
- Kraków, ul. Rzepakowa 5a
- Kraków, os. Złotej Jesieni 5
- Szyce, ul. Olkuska 6
Dokumenty można także przesłać pocztą. W przypadku przesłania skanów dokumentacji mailem należy liczyć się z tym, że oryginały trzeba będzie dostarczyć najpóźniej w ciągu 14 kolejnych dni pod rygorem skreślenia z listy oczekujących.
Dokładne adresy naszych placówek oraz numery kontaktowe znajdują się TUTAJ.